Szkolenie z zakresu tanatokosmetyki

Nekros Ireneusz Migdał

Definicja

Tanatokosmetyka-wizaż pośmiertny –to czynności estetyczne przy osobach zmarłych. Ich zadaniem jest zatuszowanie zmian pośmiertnych, zakrywanie przebarwień i zasinień na ciele oraz doprowadzenie skóry do naturalnego koloru. W zakres kosmetyki pośmiertnej wchodzi wykonywanie makijażu, zabiegi pielęgnacyjne włosów (czesanie, farbowanie), manicure ( w tym tipsy) itp.

Cel szkolenia

Szkolenie ma na celu wyszkolenie specjalistów do wykonywania czynności z zakresu tanatokosmetyki i wizażu pośmiertnego. Szkolenie pozwala na uzyskanie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych przez  pracowników firm pogrzebowych i prosektoriów, które pozwalają na profesjonalne przygotowanie zwłok do pogrzebu.

Szkolenie stanowi możliwość podniesienia szans zawodowych przyszłych i obecnych pracowników branży funeralnej, ale także nowe możliwości dla ich przyszłych lub obecnych pracodawców z branży funeralnej, związane z oferowaniem nowych innowacyjnych i konkurencyjnych usług „szytych na miarę” klientów.

Zakresu programu szkolenia

 1. Podstawowe zasady bezpieczeństwa, higieny pracy i ryzyka zawodowego obowiązujące przy postępowaniu ze zwłokami w zakładzie usług pogrzebowym i prosektorium.
 2. Niezbędne dokumenty do przeprowadzenia zabiegów z zakresu tanatokosemtyki.
 3. Tanatokosmetologia jako nowa dziedzina kosmetologii.
 4. Tanatokosmetolog – specjalista od wizażu zmarłych.
 5. Postępowanie ze zwłokami: zapoznanie się ze sprzętem, materiałami, kosmetykami i produktami do przygotowania zwłok.
 6. Toaleta pośmiertna ciała (dezynfekcja zwłok, mycie, tamponowanie, zabezpieczanie zwłok przed wyciekami i zakładanie blokad).
 7. Tanatokosemtyka i makijaż pośmiertny.
 8. Preparaty używane we współczesnej tanatokosmetyce.
 9. Metody wykonywania makijażu: makijaż dla kobiet i mężczyzn.
 10. Kosmetyczne techniki kamuflażu.
 11. Korekta przebarwień i retuszowanie niedoskonałości i dyskoloryzacji skórnych, kształtowanie naturalnego(spokojnego)wyrazu twarzy.
 12. Zamykanie ust i oczu.
 13. Higienie paznokci – manicure.
 14. Farbowaniu i układaniu włosów, strzyżeniu brody.

Uczestnicy szkolenia

Szkolenie adresowane jest do przyszłych i obecnych pracowników zakładów usług pogrzebowych, osób bezrobotnych lub nieaktywnych zawodowo, które są w wieku aktywności zawodowej (18-64 lat), zgłaszające z własnej inicjatywy lub z inicjatywy pracodawcy chęć zdobycia, uzupełnienia wiedzy lub podnoszenia umiejętności i kwalifikacji zawodowych poprzez realizację pozaszkolnych form kształcenia ustawicznego (tj. szkolenia i kursy zawodowe). Każdy może skorzystać z szkolenia, niezależnie od dotychczasowego doświadczenia i poziomu wykształcenia. Szkolenie przeznaczone jest dla wszystkich rodzajów ludzi, którzy mają wyraźne powołanie do pracy w branży usług pogrzebowych.

Dokumenty potwierdzające uzyskane uprawnienia

Uczestnik szkolenia uzyska certyfikat ukończenia i zaliczenia szkolenia w zakresie tanatokosmetyki oraz zaświadczenie o ukończeniu kursu (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dn. 3 lutego 2006 r. (Dz. U. Nr 31 poz. 216).

Forma prowadzenia zajęć

Szkolenie ma charakter zajęć teoretyczno-praktycznych.
Zajęcia przeprowadzane w formie wykładów teoretycznych i intensywnych warsztatów praktycznych  w prosektorium:

 • wykłady z elementami ćwiczeń).
 • prezentacje multimedialne
 • ćwiczenia praktyczne – indywidualne oraz praktyczne
 • arkusze i testy ćwiczeniowe teoretyczne oraz praktyczne

Szkolenie kończy egzamin teoretyczno-praktyczny.

Materiały szkoleniowe

W ramach szkolenia każdy uczestnik otrzymuje program szkolenia, materiały szkoleniowe zawierające kompletne bazy wiedzy-skrypt, materiały warsztatowe. Chemię pogrzebową i środki ochrony osobistej zapewni uczestnikom organizator szkolenia.

Miejsce szkolenia

Szkolenie zostanie zorganizowane w profesjonalnym prosektorium i w pełni wyposażonym zakładzie patomorfologii przystosowanym do prowadzenia tego typu szkolenia, na terenie Polski.

Czas trwania szkolenia

Szkolenie przeprowadzane w trybie weekendowym (od piątku do niedzieli) – 3 dni szkoleniowe – 24h (8h/dzień), w tym:

 • 18h praktyka
 • 6 h teorii

Ilość osób w 1 grupie szkoleniowej

do 6 osób w grupie

Posiadamy wpis do rejestru instytucji szkoleniowej

Pobierz Harmonogran

Formularz zgłoszeniowy

Analiza potrzeb szkoleniowych